Kasa fiskalna – jasno i po polsku

Kasa fiskalna staje się dzisiaj powoli symbolem prowadzenia działalności gospodarczej. Jest ona dzisiaj bowiem koniecznością dla wielu przedsiębiorców. Z tego też powodu warto poznać dokładniej to urządzenie – im większa będzie nasza wiedza, tym lepiej zrozumiemy zasady rządzące firmami i w efekcie sami będziemy lepiej prosperować.

Co to jest kasa fiskalna?

Tytułem wstępu warto powiedzieć, czym właściwie jest kasa fiskalna? Otóż jest o urządzenie rejestrujące wartość produktu czy usługi netto oraz wysokość należnego podatku. Innymi słowy kasy fiskalne służą do ewidencjonowania obrotów firmy. Do ich posiadania zobligowani są wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż usług albo produktów podmiotom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Co to oznacza po polsku? Otóż jeśli sprzedajemy swoje wyroby ceramiczne innym osobom musimy mieć kasę fiskalną. A co jeśli sprzedajemy je innej firmie i dopiero ona zajmuje się ich dystrybucją?

Kiedy można uniknąć wymogu posiadania kasy fiskalnej?

Otóż wtedy nie musimy mieć kasy fiskalnej. Bowiem jeśli sprzedajemy usługi bądź produkty firmom, organizacjom oraz instytucjom administracji państwowej,jesteśmy zwolnieni z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Ponadto nie musimy jej mieć jeśli nasze obroty rocznie nie przekraczają 20 000 zł. Także pewien zakres usług, czyli pocztowe, noclegowe, telekomunikacyjne, finansowe, prawnicze, w zakresie edukacji, związane z rolnictwem oraz utylizowaniem i zbieraniem odpadów. Warto także wiedzieć, że istnieje specjalna lista,na której wymienione są usługi i produkty, których świadczenie bądź sprzedaż są objęte bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania.

Kasa fiskalna – działanie

Wróćmy jednak do bardzo podstawowego zagadnienia – jak właściwie zbudowana jest kasa fiskalna i co dokładnie ona rejestruje? Warto wiedzieć, że nie istnieje zbyt duża dowolność w sprzedaży i konstruowaniu kas fiskalnych. W związku z tym każda kasa dopuszczona do sprzedaż, działa już prawidłowo. Różnią się one jedynie pewną wygodą funkcjonowania. I tak mamy tutaj drukarki igłowe – głośne, o długiej trwałości druku i termiczne. Warto jeszcze wiedzieć, że każda kasa fiskalna nie mająca możliwości elektronicznego zapisania kopii, drukuje oryginalny paragon dla klienta, a jego kopię przechowuje na rolce kontrolnej.

Podsumowując – często boimy się tego, czego nie znamy. Każdy przeczytany tekst na temat kas fiskalnych, działalności firmy, pomoże nam to zrozumieć. Dzięki temu może sami odważymy się zrealizować swoje marzenia i otworzyć firmę.

Radio EURO

Radio emitujące swój program wyłącznie drogą internetową nie musi w Polsce starać się o uzyskanie koncesji na nadawanie, a co za tym idzie uiszczać opłat dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nadawca takiej rozgłośni powinien zatroszczyć się o pozwolenie na rozpowszechnianie utworów muzycznych. Nadawanie piosenek bez takiej zgody może skutkować karą do dwóch lat pozbawienia wolności i wysoką grzywną dla właściciela stacji. W celu legalnego odtwarzania muzyki w radiu, nadawca powinien podpisać umowy z podmiotami, którymi są:

  • ZAiKS – Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych
  • ZPAV – Związek producentów Audio Video
  • SAWP – Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – muzycznych
  • Związek Artystów Wykonawców STOART.

W podpisanych umowach musi być określona wysokość tantiem, jakie nadawca będzie uiszczał wytwórniom z tytułu praw autorskich. Część z pozyskanych w ten sposób środków trafia również do wykonawców.

Przed rozpoczęciem nadawania niezbędne jest uzyskanie licencji na rozpowszechnianie utworów. Za jej brak może grozić nawet kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.

Przed rozpoczęciem nadawania niezbędne jest uzyskanie licencji na rozpowszechnianie utworów. Za jej brak może grozić nawet kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Policja interesuje się nielegalnym rozpowszechnianiem utworów w internecie. Niespełna rok temu zamknęła studenckie radio internetowe z Opola.

Nadawca powinien zaopatrzyć się w co najmniej trzy, a najlepiej cztery umowy z Organizacjami Zbiorowego Zarządzania. Są to:

  • ZAiKS – Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych
  • ZPAV – Związek producentów Audio Video
  • SAWP – Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – muzycznych
  • Związek Artystów Wykonawców STOART

Licencje uzyskuje się składając pisemnie specjalny wniosek do powyższych organizacji, które reprezentują zarówno twórców polskich jak i zagranicznych. Następnie podpisana jest umowa, która zezwala na rozpowszechnianie utworów muzycznych poprzez radio. Po podpisaniu umowy możemy rozpocząć legalne nadawanie.

Warto zaznaczyć, że każde stowarzyszenie reprezentuje różne osoby odpowiedzialne za produkcję utworu!

  • ZAiKS – prawa twórców i kompozytorów
  • ZPAV – prawa właścicieli fonogramów, czyli producentów
  • STOART i SAWP – tantiemy od artystycznych wykonań

Wszystkie powyższe stowarzyszenia wymagają również, by co określony w umowie okres czasu wysyłać specjalne raporty, które zawierają między innymi tytuły piosenek i nazwiska osób związanych z danym utworem, które zostały odtworzone w naszej stacji.

Założenie własnego radia to z pewnością ciekawy pomysł, ale przed każdą decyzją biznesową powinniśmy uwzględnić, ile będzie to nas kosztować. Jeżeli chodzi o rozgłośnię, podstawą jest dobry sprzęt. Istotne, aby dźwięk był jak najlepszej jakości, więc należy zainwestować w porządne mikrofony i anteny. Ponadto niezbędne będzie zaopatrzenie się w komputery, serwery, programy z muzyką, a także kilka par słuchawek. Jeżeli chcemy rozszerzać działalność, nie możemy nadawać z dowolnego miejsca, a tylko w przeznaczonym do tego studiu, które odpowiednio wycisza dźwięk. Powinniśmy zadbać również o nadajniki i zdecydować, czy radio będzie miało swój zasięg tylko w naszym mieście czy w całej Polsce, co jest o wiele droższe w realizacji.

Dobre radio w większości polega na nadawaniu muzyki różnego gatunku. Abyśmy jednak mogli to robić w celach komercyjnych, musimy zadbać o formalności w postaci licencji. Należy ją odkupić od odpowiednich organizacji, takich jak Stowarzyszenie Autorów Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych(ZAiKS), STOART Związek Artystów Wykonawców czy Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych. Oprócz tego niezbędne będzie pozwolenie na nadawanie. Art. 46 ust. pkt 6 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jasno pokazuje, że musimy uzyskać koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych. Jeżeli stawiamy wyłącznie na radio internetowe, nie będziemy musieli takowej posiadać. Kolejnym aspektem będzie zatrudnienie pracowników. Warto pamiętać, że sami nie jesteśmy w stanie realizować wszystkich audycji, ponieważ radio jest całodobowe i potrzebujemy dodatkowych redaktorów. Warto zatrudnić osoby kreatywne, z dobrą dykcją i posiadające barwne słownictwo. Każdą osobę powinniśmy zatrudniać na podstawie umowy o pracę, więc warto również to uwzględnić w naszych oczekiwanych kosztach.

Aktualnie prawie wszystkie tradycyjne stacje radiowe na świecie nadają swój program również przez internet. Dotyczy to także większości nadawców polskich, włącznie z publicznymi . Do tego dochodzi wiele małych stacji nadających swój program tylko przez internet. Znajduje się wśród nich wiele rozgłośni niszowych, które zaspokoją gust każdego melomana. Są stacje z rockiem, techno, aktualnymi przebojami, jazzem i muzyką operową – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Wielu spośród tych małych nadawców ma na tyle niewielkie grono słuchaczy, że może spełniać ich życzenia dotyczące tego, co chcieliby usłyszeć w programie, wyrażane na stronach internetowych. Ofertę powiększają dodatkowo tysiące stacji na całym świecie, które nadają w językach obcych.

Category:

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *