Kasa fiskalna – jasno i po polsku

Kasa fiskalna staje się dzisiaj powoli symbolem prowadzenia działalności gospodarczej. Jest ona dzisiaj bowiem koniecznością dla wielu przedsiębiorców. Z tego też powodu warto poznać dokładniej to urządzenie – im większa będzie nasza wiedza, tym lepiej zrozumiemy zasady rządzące firmami i w efekcie sami będziemy lepiej prosperować.

Co to jest kasa fiskalna?

Tytułem wstępu warto powiedzieć, czym właściwie jest kasa fiskalna? Otóż jest o urządzenie rejestrujące wartość produktu czy usługi netto oraz wysokość należnego podatku. Innymi słowy kasy fiskalne służą do ewidencjonowania obrotów firmy. Do ich posiadania zobligowani są wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż usług albo produktów podmiotom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Co to oznacza po polsku? Otóż jeśli sprzedajemy swoje wyroby ceramiczne innym osobom musimy mieć kasę fiskalną. A co jeśli sprzedajemy je innej firmie i dopiero ona zajmuje się ich dystrybucją?

Kiedy można uniknąć wymogu posiadania kasy fiskalnej?

Otóż wtedy nie musimy mieć kasy fiskalnej. Bowiem jeśli sprzedajemy usługi bądź produkty firmom, organizacjom oraz instytucjom administracji państwowej,jesteśmy zwolnieni z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Ponadto nie musimy jej mieć jeśli nasze obroty rocznie nie przekraczają 20 000 zł. Także pewien zakres usług, czyli pocztowe, noclegowe, telekomunikacyjne, finansowe, prawnicze, w zakresie edukacji, związane z rolnictwem oraz utylizowaniem i zbieraniem odpadów. Warto także wiedzieć, że istnieje specjalna lista,na której wymienione są usługi i produkty, których świadczenie bądź sprzedaż są objęte bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania.

Kasa fiskalna – działanie

Wróćmy jednak do bardzo podstawowego zagadnienia – jak właściwie zbudowana jest kasa fiskalna i co dokładnie ona rejestruje? Warto wiedzieć, że nie istnieje zbyt duża dowolność w sprzedaży i konstruowaniu kas fiskalnych. W związku z tym każda kasa dopuszczona do sprzedaż, działa już prawidłowo. Różnią się one jedynie pewną wygodą funkcjonowania. I tak mamy tutaj drukarki igłowe – głośne, o długiej trwałości druku i termiczne. Warto jeszcze wiedzieć, że każda kasa fiskalna nie mająca możliwości elektronicznego zapisania kopii, drukuje oryginalny paragon dla klienta, a jego kopię przechowuje na rolce kontrolnej.

Podsumowując – często boimy się tego, czego nie znamy. Każdy przeczytany tekst na temat kas fiskalnych, działalności firmy, pomoże nam to zrozumieć. Dzięki temu może sami odważymy się zrealizować swoje marzenia i otworzyć firmę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.