Jak naładować model CUPRA Born?

 • CUPRA Born to pierwszy 100% elektryczny model hiszpańskiej marki, który swoją premierę miał w 2021 roku.
 • Samochód oferuje 552 km bezemisyjnej jazdy na jednym ładowaniu oraz maksymalną moc silnika elektrycznego wynoszącą 231 KM.
 • Tym, co ma znacznie z perspektywy użytkowania elektrycznego modelu CUPRA Born jest łatwy sposób ładowania akumulatora.

Zakup samochodu elektrycznego wiąże się z koniecznością zmiany niektórych nawyków. Najpoważniejsza zmiana dotyczy bez wątpienia eksploatacji, czyli zwiększania dystansu, jaki będziemy w stanie pokonać danym samochodem na jednym ładowaniu. Akumulator znajdujący się w modelu CUPRA Born można naładować na cztery sposoby, a każdy z nich przyczynia się do poprawy zasięgu pojazdu.

Domowe sposoby

Najprostszą metodą ładowania samochodu elektrycznego jest skorzystanie z ładowarki ściennej w domu lub pracy, co pozwala na ładowanie baterii w dogodnym dla kierowcy momencie. Oferowane przez CUPRA ładowarki zasilane spełniają rygorystyczne przepisy bezpieczeństwa, które zapobiegają przeciążeniu elektrycznemu nawet podczas przerwy w dostawie prądu. W ofercie ładowarek hiszpańskiej marki do wyboru klientów są trzy kompaktowe rozwiązania w zakresie ładowania:

 • Ładowarka CUPRA – to skuteczne rozwiązanie, które pozwala na bezpieczne, łatwe i szybkie ładowanie. Ładowarka dostępna jest w wersji 1-fazowej lub 3-fazowej z mocą do 11 kW AC.
 • Ładowarka CUPRA Charger Connect – urządzenie to może być podłączone do sieci domowej, co pozwala na uzyskanie zdalnego dostępu dzięki takim funkcjom, jak przykładowo sprawdzenie aktualizacji i danych za pośrednictwem smartfona.
 • Ładowarka CUPRA Charger Pro – rozwiązanie to oferuje te same zalety, co w przypadku ładowarki CUPRA Charger Connect. Dodatkowym atutem tej ładowarki jest zapewnienie łączności LTE i certyfikowanego licznika elektrycznego MID.

Poza domem

Przejście na napęd elektryczny jest obecnie łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Każdego roku liczba publicznych punktów ładowania rośnie wykładniczo. Według przewidywań Polish EV Outlook ogólnodostępna sieć ładowania osiągnie prawie 100 tys. punktów w 2030 roku. Wraz z rozwojem infrastruktury samochodów elektrycznych coraz więcej punktów uzupełniania energii instaluje się w pobliżu hoteli, restauracji i centrów handlowych, zapewniając właścicielom i użytkownikom samochodów elektrycznych najwyższą wygodę niezależnie od tego, dokąd się wybiorą.

Niewątpliwym atutem CUPRA Born jest jedna aplikacja, dzięki której możliwe jest bezproblemowe ładowanie zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych. Aplikacja CUPRA Easy Charging umożliwia zdalne kontrolowanie ładowania, a podczas jazdy wskazuje drogę do najbliższych punktów ładowania i pomaga w dotarciu do nich najbardziej dogodną trasą. Możliwe jest również filtrowanie wyników wyszukiwania punktów ładowania według takich kryteriów, jak typ wtyczki, dostępność lub wydajność ładowania, co pozwala na szybkie i elastyczne ładowanie za każdym razem.

Radio EURO

Radio emitujące swój program wyłącznie drogą internetową nie musi w Polsce starać się o uzyskanie koncesji na nadawanie, a co za tym idzie uiszczać opłat dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nadawca takiej rozgłośni powinien zatroszczyć się o pozwolenie na rozpowszechnianie utworów muzycznych. Nadawanie piosenek bez takiej zgody może skutkować karą do dwóch lat pozbawienia wolności i wysoką grzywną dla właściciela stacji. W celu legalnego odtwarzania muzyki w radiu, nadawca powinien podpisać umowy z podmiotami, którymi są:

 • ZAiKS – Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych
 • ZPAV – Związek producentów Audio Video
 • SAWP – Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – muzycznych
 • Związek Artystów Wykonawców STOART.

W podpisanych umowach musi być określona wysokość tantiem, jakie nadawca będzie uiszczał wytwórniom z tytułu praw autorskich. Część z pozyskanych w ten sposób środków trafia również do wykonawców.

Przed rozpoczęciem nadawania niezbędne jest uzyskanie licencji na rozpowszechnianie utworów. Za jej brak może grozić nawet kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.

Przed rozpoczęciem nadawania niezbędne jest uzyskanie licencji na rozpowszechnianie utworów. Za jej brak może grozić nawet kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Policja interesuje się nielegalnym rozpowszechnianiem utworów w internecie. Niespełna rok temu zamknęła studenckie radio internetowe z Opola.

Nadawca powinien zaopatrzyć się w co najmniej trzy, a najlepiej cztery umowy z Organizacjami Zbiorowego Zarządzania. Są to:

 • ZAiKS – Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych
 • ZPAV – Związek producentów Audio Video
 • SAWP – Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – muzycznych
 • Związek Artystów Wykonawców STOART

Licencje uzyskuje się składając pisemnie specjalny wniosek do powyższych organizacji, które reprezentują zarówno twórców polskich jak i zagranicznych. Następnie podpisana jest umowa, która zezwala na rozpowszechnianie utworów muzycznych poprzez radio. Po podpisaniu umowy możemy rozpocząć legalne nadawanie.

Warto zaznaczyć, że każde stowarzyszenie reprezentuje różne osoby odpowiedzialne za produkcję utworu!

 • ZAiKS – prawa twórców i kompozytorów
 • ZPAV – prawa właścicieli fonogramów, czyli producentów
 • STOART i SAWP – tantiemy od artystycznych wykonań

Wszystkie powyższe stowarzyszenia wymagają również, by co określony w umowie okres czasu wysyłać specjalne raporty, które zawierają między innymi tytuły piosenek i nazwiska osób związanych z danym utworem, które zostały odtworzone w naszej stacji.

Założenie własnego radia to z pewnością ciekawy pomysł, ale przed każdą decyzją biznesową powinniśmy uwzględnić, ile będzie to nas kosztować. Jeżeli chodzi o rozgłośnię, podstawą jest dobry sprzęt. Istotne, aby dźwięk był jak najlepszej jakości, więc należy zainwestować w porządne mikrofony i anteny. Ponadto niezbędne będzie zaopatrzenie się w komputery, serwery, programy z muzyką, a także kilka par słuchawek. Jeżeli chcemy rozszerzać działalność, nie możemy nadawać z dowolnego miejsca, a tylko w przeznaczonym do tego studiu, które odpowiednio wycisza dźwięk. Powinniśmy zadbać również o nadajniki i zdecydować, czy radio będzie miało swój zasięg tylko w naszym mieście czy w całej Polsce, co jest o wiele droższe w realizacji.

Dobre radio w większości polega na nadawaniu muzyki różnego gatunku. Abyśmy jednak mogli to robić w celach komercyjnych, musimy zadbać o formalności w postaci licencji. Należy ją odkupić od odpowiednich organizacji, takich jak Stowarzyszenie Autorów Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych(ZAiKS), STOART Związek Artystów Wykonawców czy Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych. Oprócz tego niezbędne będzie pozwolenie na nadawanie. Art. 46 ust. pkt 6 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jasno pokazuje, że musimy uzyskać koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych. Jeżeli stawiamy wyłącznie na radio internetowe, nie będziemy musieli takowej posiadać. Kolejnym aspektem będzie zatrudnienie pracowników. Warto pamiętać, że sami nie jesteśmy w stanie realizować wszystkich audycji, ponieważ radio jest całodobowe i potrzebujemy dodatkowych redaktorów. Warto zatrudnić osoby kreatywne, z dobrą dykcją i posiadające barwne słownictwo. Każdą osobę powinniśmy zatrudniać na podstawie umowy o pracę, więc warto również to uwzględnić w naszych oczekiwanych kosztach.

Aktualnie prawie wszystkie tradycyjne stacje radiowe na świecie nadają swój program również przez internet. Dotyczy to także większości nadawców polskich, włącznie z publicznymi . Do tego dochodzi wiele małych stacji nadających swój program tylko przez internet. Znajduje się wśród nich wiele rozgłośni niszowych, które zaspokoją gust każdego melomana. Są stacje z rockiem, techno, aktualnymi przebojami, jazzem i muzyką operową – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Wielu spośród tych małych nadawców ma na tyle niewielkie grono słuchaczy, że może spełniać ich życzenia dotyczące tego, co chcieliby usłyszeć w programie, wyrażane na stronach internetowych. Ofertę powiększają dodatkowo tysiące stacji na całym świecie, które nadają w językach obcych.

Category:

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *