Lamborghini Urus Performante – nowy poziom super SUV-a

Włoski producent powraca z nową odsłoną swojego bestsellerowego SUV-a. Lamborghini Urus Performante to samochód o wyjątkowych osiągach, który spotęguje maksymalnie sportowe wrażenia z jazdy. Niższa i lżejsza o 47 kg konstrukcja poprawiła aerodynamikę pojazdu, a jego moc została zwiększona do 666 KM.  Urus Performante do 100 km rozpędzi się w 3,3 sekundy, a jego maksymalna prędkość wyniesie 306 km/h. Model dostępny jest w nowych trybach jazdy, w tym trybie RALLY przeznaczonym do jazdy terenowej.

Automobili Lamborghini ogłasza premierę nowego Urusa Performante, który jeszcze wyżej podnosi poprzeczkę w segmencie super SUV-ów. Nowy model wyróżnia charakterystyczny design oraz super sportowy charakter. Sprawdzi się zarówno na torze, ulicy, jak i luźnych nawierzchniach. Jeszcze przed premierą, nowy Urus ustanowił rekord na Pikes Peak, osiągając czas 10 min i 32 sek.

Urus Performante przenosi najwyższe osiągi i charakterystyczny wygląd przełomowego super SUV-a Lamborghini na jeszcze wyższy poziom, zachowując przy tym jego luksusową wszechstronność i zapewniając najbardziej intensywne wrażenia z jazdy. Urus w momencie wprowadzenia na rynek ustanowił nowy standard, wykorzystując DNA designu marki Lamborghini i talent technologiczny jej inżynierów. Urus Performante stawia tę poprzeczkę jeszcze wyżej – mówi Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Lamborghini.

Zaprojektowany z myślą o osiągach

Ostry i wyrazisty design podkreśla super sportowy charakter modelu Performante przy jednoczesnym zachowaniu jego wrodzonej elegancji. W pojeździe szerokie zastosowanie znalazły części wykonane z włókna węglowego, co wyróżnia go w tym segmencie.

Przedni zderzak i spojler powstał z materiałów kompozytowych. Frontowe wloty powietrza w czarnym kolorze zapewniają lepsze chłodzenie silnika, a dzięki nowej kurtynie powietrznej przepływ powietrza został skierowany nad przednie koła. Konstrukcja pojazdu zapewnia też lepszą aerodynamikę, zmniejszając opór wylotu powietrza i jednocześnie zwiększając jego ogólną wydajność. Z kolei nowo zaprojektowany tylny spojler zwiększa siłę docisku samochodu o 38%.

Obniżoną o 20 mm sylwetkę Urusa Performante z profilu podkreśla wydatny przód, tylny błotnik oraz zderzak, który wydłuża pojazd o 25 mm. Projekt tyłu samochodu również jest charakterystyczny – tylny spojler z żebrami z włókna węglowego inspirowany jest Aventadorem SVJ.

Zderzak oraz dyfuzor także powstały z włókna węglowego. W standardzie wyposażone są w lekki sportowy, tytanowy wydech Akrapovica, który nadaje charakterystycznego dla marki Lamborghini dźwięku, w zależności od wybranego trybu jazdy. Do koloru nadwozia dopasowano kontrastowe elementy, takie jak czarne klamki, wyloty powietrza nad maską oraz krawędź spojlera.

W standardzie wnętrze wykończone jest czarną Alcantarą Nero Cosmus z nowym sześciokątnym przeszyciem na siedzeniach. Klienci będą mieć możliwość wyboru także specjalnie przygotowanego wykończenia o nazwie Performante. Dedykowane opcje kolorystyczne i wykończenia obejmują m.in. detale wykonane z matowego włókna węglowego we wnętrzu pojazdu, czerwone klamki i nakładkę progową z personalizowanym logo.

Stworzony do jazdy w różnych warunkach

Moc modelu Performante została zwiększona o 16 KM do 666 KM, a waga zmniejszona o 47 kg, co pozwoliło uzyskać najlepszy w swojej klasie stosunek masy do mocy – 3,2. Nowy Urus od 0 do 100 km/h przyspiesza w zaledwie 3,3 sekundy, a droga hamowania od 100 km do zatrzymania wynosi 32,9 m. Samochód wytwarza 850 Nm momentu obrotowego przy 2300 do 4500 obr./min., a jego prędkość maksymalna to 306 km/h. Możliwości pojazdu dopasowano pod względem szybkości reakcji, obsługi i stabilności. W modelu poprawiono również wydajność aerodynamiczną. Dystrybucja momentu obrotowego została zoptymalizowana dzięki nowemu mechanizmowi różnicowemu, który zapewnia wzrost przełożenia z 3,16 do 3,4 w warunkach jazdy oraz z 3,02 do 3,33 podczas biegu jałowego.

Muskularna sylwetka Urusa Performante, charakterystyczny design, podwójny turbodoładowany silnik V8 i lekki sportowy układ wydechowy sprawiają, że jego prowadzenie wyzwala wyjątkowe emocje i ekscytację z jazdy. To idealny samochód do sportowej rywalizacji na każdej drodze, każdym torze i nawierzchni, pod każdym względem – przyznaje dyrektor techniczny marki Lamborghini Rouven Mohr.

Dzięki przeprojektowaniu trybów jazdy, kierowcy Urusa Performante mogą wybrać idealne ustawienie zarówno dla każdego rodzaju drogi, jak i stylu jazdy. Tryb STRADA zapewnia wygodne i płynne prowadzenie samochodu. W trybie SPORT kierowca cieszy się lepszą reakcją przepustnicy, kierowaniem tylnymi kołami, które jest bardziej zwinne przy niskich prędkościach i stabilne przy wysokich parametrach jazdy z nadsterownością zapewniającą przyjemność z prowadzenia samochodu i szybszą zmianą biegów. W tym trybie zastosowano bardziej sportową konfigurację podwozia, nowe sztywniejsze stalowe sprężyny i specjalne strojenie amortyzatorów, które maksymalizuje sprzężenie zwrotne i w jeszcze większym stopniu daje kierowcy ogromną radość z jazdy.

Wyścigowy charakter samochodu ujawnia tryb CORSA. Dzięki stabilności przy dużej prędkości, wchodzenie w płaskie zakręty wspierane jest przez aktywne stabilizatory i maksymalne tłumienie. Sportowy układ wydechowy przypomina o sportowym dziedzictwie włoskiej marki.

Oprócz standardowych trybów jazdy, w Urusie Performante dostępny jest nowy tryb RALLY, dostosowany do jazdy na torach szutrowych. Jego nadsterowność wzmacniają układy antypoślizgowe i tłumiące, które zostały zoptymalizowane pod kątem nierównych, szorstkich i bardziej ekstremalnych nawierzchni.

Pierwszy egzemplarz modelu Urus Performante zostanie dostarczony klientowi pod koniec 2022 roku.

Radio EURO

Radio emitujące swój program wyłącznie drogą internetową nie musi w Polsce starać się o uzyskanie koncesji na nadawanie, a co za tym idzie uiszczać opłat dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nadawca takiej rozgłośni powinien zatroszczyć się o pozwolenie na rozpowszechnianie utworów muzycznych. Nadawanie piosenek bez takiej zgody może skutkować karą do dwóch lat pozbawienia wolności i wysoką grzywną dla właściciela stacji. W celu legalnego odtwarzania muzyki w radiu, nadawca powinien podpisać umowy z podmiotami, którymi są:

  • ZAiKS – Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych
  • ZPAV – Związek producentów Audio Video
  • SAWP – Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – muzycznych
  • Związek Artystów Wykonawców STOART.

W podpisanych umowach musi być określona wysokość tantiem, jakie nadawca będzie uiszczał wytwórniom z tytułu praw autorskich. Część z pozyskanych w ten sposób środków trafia również do wykonawców.

Przed rozpoczęciem nadawania niezbędne jest uzyskanie licencji na rozpowszechnianie utworów. Za jej brak może grozić nawet kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.

Przed rozpoczęciem nadawania niezbędne jest uzyskanie licencji na rozpowszechnianie utworów. Za jej brak może grozić nawet kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Policja interesuje się nielegalnym rozpowszechnianiem utworów w internecie. Niespełna rok temu zamknęła studenckie radio internetowe z Opola.

Nadawca powinien zaopatrzyć się w co najmniej trzy, a najlepiej cztery umowy z Organizacjami Zbiorowego Zarządzania. Są to:

  • ZAiKS – Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych
  • ZPAV – Związek producentów Audio Video
  • SAWP – Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – muzycznych
  • Związek Artystów Wykonawców STOART

Licencje uzyskuje się składając pisemnie specjalny wniosek do powyższych organizacji, które reprezentują zarówno twórców polskich jak i zagranicznych. Następnie podpisana jest umowa, która zezwala na rozpowszechnianie utworów muzycznych poprzez radio. Po podpisaniu umowy możemy rozpocząć legalne nadawanie.

Warto zaznaczyć, że każde stowarzyszenie reprezentuje różne osoby odpowiedzialne za produkcję utworu!

  • ZAiKS – prawa twórców i kompozytorów
  • ZPAV – prawa właścicieli fonogramów, czyli producentów
  • STOART i SAWP – tantiemy od artystycznych wykonań

Wszystkie powyższe stowarzyszenia wymagają również, by co określony w umowie okres czasu wysyłać specjalne raporty, które zawierają między innymi tytuły piosenek i nazwiska osób związanych z danym utworem, które zostały odtworzone w naszej stacji.

Założenie własnego radia to z pewnością ciekawy pomysł, ale przed każdą decyzją biznesową powinniśmy uwzględnić, ile będzie to nas kosztować. Jeżeli chodzi o rozgłośnię, podstawą jest dobry sprzęt. Istotne, aby dźwięk był jak najlepszej jakości, więc należy zainwestować w porządne mikrofony i anteny. Ponadto niezbędne będzie zaopatrzenie się w komputery, serwery, programy z muzyką, a także kilka par słuchawek. Jeżeli chcemy rozszerzać działalność, nie możemy nadawać z dowolnego miejsca, a tylko w przeznaczonym do tego studiu, które odpowiednio wycisza dźwięk. Powinniśmy zadbać również o nadajniki i zdecydować, czy radio będzie miało swój zasięg tylko w naszym mieście czy w całej Polsce, co jest o wiele droższe w realizacji.

Dobre radio w większości polega na nadawaniu muzyki różnego gatunku. Abyśmy jednak mogli to robić w celach komercyjnych, musimy zadbać o formalności w postaci licencji. Należy ją odkupić od odpowiednich organizacji, takich jak Stowarzyszenie Autorów Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych(ZAiKS), STOART Związek Artystów Wykonawców czy Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych. Oprócz tego niezbędne będzie pozwolenie na nadawanie. Art. 46 ust. pkt 6 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jasno pokazuje, że musimy uzyskać koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych. Jeżeli stawiamy wyłącznie na radio internetowe, nie będziemy musieli takowej posiadać. Kolejnym aspektem będzie zatrudnienie pracowników. Warto pamiętać, że sami nie jesteśmy w stanie realizować wszystkich audycji, ponieważ radio jest całodobowe i potrzebujemy dodatkowych redaktorów. Warto zatrudnić osoby kreatywne, z dobrą dykcją i posiadające barwne słownictwo. Każdą osobę powinniśmy zatrudniać na podstawie umowy o pracę, więc warto również to uwzględnić w naszych oczekiwanych kosztach.

Aktualnie prawie wszystkie tradycyjne stacje radiowe na świecie nadają swój program również przez internet. Dotyczy to także większości nadawców polskich, włącznie z publicznymi . Do tego dochodzi wiele małych stacji nadających swój program tylko przez internet. Znajduje się wśród nich wiele rozgłośni niszowych, które zaspokoją gust każdego melomana. Są stacje z rockiem, techno, aktualnymi przebojami, jazzem i muzyką operową – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Wielu spośród tych małych nadawców ma na tyle niewielkie grono słuchaczy, że może spełniać ich życzenia dotyczące tego, co chcieliby usłyszeć w programie, wyrażane na stronach internetowych. Ofertę powiększają dodatkowo tysiące stacji na całym świecie, które nadają w językach obcych.

Category:

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *