Zalety posiadania trawy z rolki

Piękny, przystrzyżony i soczyście zielony trawnik to marzenie każdego posiadacza własnego kawałka ziemi. Piękna trawa daje nie tylko wrażenia wizualne, ale także przyjemność spacerowania i przebywania na niej. Wiele osób zastanawia się zapewne, jak można uzyskać trawnik rodem ze stadionów piłkarskich czy angielskich ogrodów.

Trawa z rolki szybkim sposobem na ładny trawnik

Trawnik można obecnie wykonać na dwa sposoby: tradycyjnie poprzez wysiew z ziaren lub poprzez ułożenie trawnika z rolki. I coraz częściej wybierany jest ten drugi sposób. Z tej metody korzystają stadiony piłkarskie, deweloperzy, którzy w momencie oddania bloku do użytku chcą mieć piękny zielony dywanik. Jednakże trawnik z rolki dostępny jest nie tylko dla takich podmiotów.

Obecnie każdy, kto chce, może zakupić tego typu podłoże. Trawa ta jest sprzedawana w dwóch rodzajach. Albo z gruntu, albo z folii. Ta pierwsze jest po prostu darnią, która odcinana jest wraz z warstwą gleby z pola uprawnego, a ta druga jest uprawiana na podłożu foliowym, najczęściej na warstwie torfu.

Idealny wygląd trawy od zaraz

Trawa z rolki wygląda pięknie już po jej wyłożeniu, choć z jej użytkowaniem trzeba trochę odczekać. Daje to kilkumiesięczną oszczędność czasu, gdyż tyle trwa wzrost trawy z nasion. Dzięki temu możliwe jest jej położenie tuż po zakończeniu prac ziemnych na przydomowej posesji.

Trawa taka to nie tylko piękna zielona barwa, ale też jednolite zagęszczenie źdźbeł. O to może być trudno w przypadku siania. Nasiona są bowiem często wymywane przez wodę lub wyjadane przez ptaki. Ponadto trawnik z rolki jest w zasadzie jedynym wyjściem, gdy teren jest silnie nachylony.

Odporność trawy z rolki też jest zaletą

Odpowiednio położona trawa szybko się zakorzenia i przyjmuje. Można ją rozkładać w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego, podczas gdy sianie można przeprowadzić tylko w dwóch porach roku. Wysokiej jakości rolowana trawa jest odporna zarówno na przemarzanie, jak i na szkodniki oraz choroby. Gdy podłoże jest dobrej jakości, trawa z rolki szybko się zakorzeni i zrośnie z podłożem.

Oczywiście, aby trawa z rolki zachowała swój pierwotny piękny wygląd, należy ją przede wszystkim odpowiednio ułożyć. Warto skorzystać w tym względzie z pomocy fachowców. Równie istotne jest, aby ją odpowiednio pielęgnować. Musi ona być dobrze nawadniana, szczególnie w początkowym okresie po ułożeniu, a także nawożona. Trawie tej najbardziej sprzyja równomierne nasłonecznienie. Warto zwrócić też uwagę na szczególne zalecenia producenta. Dzięki odpowiednim zabiegom będzie ona cieszyć oko właścicieli i wzbudzać zazdrosne spojrzenia sąsiadów.

Radio EURO

Radio emitujące swój program wyłącznie drogą internetową nie musi w Polsce starać się o uzyskanie koncesji na nadawanie, a co za tym idzie uiszczać opłat dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nadawca takiej rozgłośni powinien zatroszczyć się o pozwolenie na rozpowszechnianie utworów muzycznych. Nadawanie piosenek bez takiej zgody może skutkować karą do dwóch lat pozbawienia wolności i wysoką grzywną dla właściciela stacji. W celu legalnego odtwarzania muzyki w radiu, nadawca powinien podpisać umowy z podmiotami, którymi są:

  • ZAiKS – Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych
  • ZPAV – Związek producentów Audio Video
  • SAWP – Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – muzycznych
  • Związek Artystów Wykonawców STOART.

W podpisanych umowach musi być określona wysokość tantiem, jakie nadawca będzie uiszczał wytwórniom z tytułu praw autorskich. Część z pozyskanych w ten sposób środków trafia również do wykonawców.

Przed rozpoczęciem nadawania niezbędne jest uzyskanie licencji na rozpowszechnianie utworów. Za jej brak może grozić nawet kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.

Przed rozpoczęciem nadawania niezbędne jest uzyskanie licencji na rozpowszechnianie utworów. Za jej brak może grozić nawet kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Policja interesuje się nielegalnym rozpowszechnianiem utworów w internecie. Niespełna rok temu zamknęła studenckie radio internetowe z Opola.

Nadawca powinien zaopatrzyć się w co najmniej trzy, a najlepiej cztery umowy z Organizacjami Zbiorowego Zarządzania. Są to:

  • ZAiKS – Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych
  • ZPAV – Związek producentów Audio Video
  • SAWP – Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – muzycznych
  • Związek Artystów Wykonawców STOART

Licencje uzyskuje się składając pisemnie specjalny wniosek do powyższych organizacji, które reprezentują zarówno twórców polskich jak i zagranicznych. Następnie podpisana jest umowa, która zezwala na rozpowszechnianie utworów muzycznych poprzez radio. Po podpisaniu umowy możemy rozpocząć legalne nadawanie.

Warto zaznaczyć, że każde stowarzyszenie reprezentuje różne osoby odpowiedzialne za produkcję utworu!

  • ZAiKS – prawa twórców i kompozytorów
  • ZPAV – prawa właścicieli fonogramów, czyli producentów
  • STOART i SAWP – tantiemy od artystycznych wykonań

Wszystkie powyższe stowarzyszenia wymagają również, by co określony w umowie okres czasu wysyłać specjalne raporty, które zawierają między innymi tytuły piosenek i nazwiska osób związanych z danym utworem, które zostały odtworzone w naszej stacji.

Założenie własnego radia to z pewnością ciekawy pomysł, ale przed każdą decyzją biznesową powinniśmy uwzględnić, ile będzie to nas kosztować. Jeżeli chodzi o rozgłośnię, podstawą jest dobry sprzęt. Istotne, aby dźwięk był jak najlepszej jakości, więc należy zainwestować w porządne mikrofony i anteny. Ponadto niezbędne będzie zaopatrzenie się w komputery, serwery, programy z muzyką, a także kilka par słuchawek. Jeżeli chcemy rozszerzać działalność, nie możemy nadawać z dowolnego miejsca, a tylko w przeznaczonym do tego studiu, które odpowiednio wycisza dźwięk. Powinniśmy zadbać również o nadajniki i zdecydować, czy radio będzie miało swój zasięg tylko w naszym mieście czy w całej Polsce, co jest o wiele droższe w realizacji.

Dobre radio w większości polega na nadawaniu muzyki różnego gatunku. Abyśmy jednak mogli to robić w celach komercyjnych, musimy zadbać o formalności w postaci licencji. Należy ją odkupić od odpowiednich organizacji, takich jak Stowarzyszenie Autorów Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych(ZAiKS), STOART Związek Artystów Wykonawców czy Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych. Oprócz tego niezbędne będzie pozwolenie na nadawanie. Art. 46 ust. pkt 6 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jasno pokazuje, że musimy uzyskać koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych. Jeżeli stawiamy wyłącznie na radio internetowe, nie będziemy musieli takowej posiadać. Kolejnym aspektem będzie zatrudnienie pracowników. Warto pamiętać, że sami nie jesteśmy w stanie realizować wszystkich audycji, ponieważ radio jest całodobowe i potrzebujemy dodatkowych redaktorów. Warto zatrudnić osoby kreatywne, z dobrą dykcją i posiadające barwne słownictwo. Każdą osobę powinniśmy zatrudniać na podstawie umowy o pracę, więc warto również to uwzględnić w naszych oczekiwanych kosztach.

Aktualnie prawie wszystkie tradycyjne stacje radiowe na świecie nadają swój program również przez internet. Dotyczy to także większości nadawców polskich, włącznie z publicznymi . Do tego dochodzi wiele małych stacji nadających swój program tylko przez internet. Znajduje się wśród nich wiele rozgłośni niszowych, które zaspokoją gust każdego melomana. Są stacje z rockiem, techno, aktualnymi przebojami, jazzem i muzyką operową – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Wielu spośród tych małych nadawców ma na tyle niewielkie grono słuchaczy, że może spełniać ich życzenia dotyczące tego, co chcieliby usłyszeć w programie, wyrażane na stronach internetowych. Ofertę powiększają dodatkowo tysiące stacji na całym świecie, które nadają w językach obcych.

Category:

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *