Jak wyglądają diety TOP tenisistek – komentarz dietetyka

Tenis ziemny to jeden z najbardziej wymagających sportów. Zawodniczki biorące udział
w zawodach rangi WTA chcąc odnosić sukcesy na zawodach, muszą trzymać prawidłową dietę. Bez tego elementu niemożliwe jest odnoszenie triumfów. Jak wygląda odżywianie czołowych tenisistek świata? Co na to dietetycy?

Jak odżywia się czołowa polska tenisistka? 

Iga Świątek to zawodniczka, która jest liderką zestawienia rankingu WTA. Świątek, która dwukrotnie triumfowała na zawodach French Open jest profesjonalistką, która wie, że sukcesy są możliwe jedynie wtedy, gdy przykłada się najwyższą wagę do detali. Bez prawidłowego żywienia, sukcesy te byłyby niemożliwe.

Dieta sportowa odpowiada na zwiększone zapotrzebowania organizmu zawodniczki. Z informacji jakie można przeczytać w internecie, wiemy, że, Iga Świątek przyjmuje codziennie 2600 kcal, które rozłożone są na 6 posiłków. Na zbilansowaną prawidłowo dietę składają się warzywa, węglowodany oraz` białko. W diecie sportowców najważniejsze jest zawsze zapotrzebowanie na białko oraz węglowodany. Ze względu na wysoki poziom aktywności, mam pewne zastrzeżenia do poziomu kaloryczności. Wydaje się trochę za niska.” – komentuje Roksana Środa, dietetyk i założycielka MajAcademy.

Legionistka pilnuje by jej dieta złożona była z 20% energii pochodzącej z białka, 50% z węglowodanów oraz 30% z tłuszczu. Ciepłe oraz lekkostrawne posiłki zawierają sporą porcję warzyw. Polska tenisistka usunęła wszystkie możliwe alergeny, dlatego też unika glutenu, białka, pszenicy, białek mlecznych oraz laktozy, które pochodzą z mleka krowiego.

 „Sama dieta to nie wszystko – należy pamiętać o różnorodności oraz alergenach. W przypadku diety Igo Świątek widać sporo wykluczeń. Jeżeli eliminujemy z diety gluten czy białko mleczne, należy znaleźć dla nich odpowiedni zamiennik.” – dodaje Roksana Środa.

Siostry Radwańskie – przepis na sukces

Jaką dietę stosowały Agnieszka oraz Urszula Radwańskie w trakcie kariery zawodniczej?  Zanim nastała „igomania” najlepszą polską zawodniczką była Agnieszka Radwańska. Popularna 'Isia’ jadła racjonalnie oraz pilnowała właściwych dla sportsmenki proporcji. Na godzinę przed meczem, 'Isia’ jadła makaron z kurczakiem. „Na przykładzie Agnieszki Radwańskiej można zasygnalizować, że dieta nie musi być związana z wyrzeczeniami, chodzi o zachowanie dobrych nawyków żywieniowych. Dobre nawyki żywieniowe wiążą się z unikaniem fast foodów, nie piciem napojów gazowanych oraz nieprzyjmowaniem przetworzonej żywności.” – komentuje założycielka MajAcademy.

Siostry Radwańskie, Agnieszka oraz Urszula, jadły wszystko zgodnie z powszechnymi zasadami zdrowego żywienia. W diecie było dużo warzyw, ryb, lekkich potraw, niewiele smażonych kotletów, tłuszczu oraz cukrów. Urszula Radwańska nie je mięsa, stara się spożywać jak najmniej glutenu. Jak sama mówi, kiedy decyduje się na tzw. cheat meal, wtedy sięga po pierogi ruskie.  Odstępstwo od zdrowej diety jest do przyjęcia, pod warunkiem, że sportsmenka trzyma się dyscypliny, a spożycie takiego jedzenia jest sporadyczne.

Bardzo często niestety zdarza się, że pojedyncze wykroczenie prowadzi stopniowo do odstępstwa od diety, co z czasem staje się regułą, całkowicie niwecząc cały wysiłek. 

Jaką dietę stosuje dominatorka z ostatnich lat – Serena Williams? 

Tenisowy świat obiegła informacja, że do zawodów powraca legendarna Serena Williams. Amerykanka jest już wiekową zawodniczką, we wrześniu skończy 41 lat dlatego fakt, że nadal bierze udział w wymagających cyklach budzi najwyższy szacunek. Tenisistka nadal jest w świetnej formie i nie można w jej przypadku mówić jedynie o 'odcinaniu kuponów’. Sukcesy nie byłyby możliwe bez stosowania prawidłowej diety,

W trakcie sezonu Amerykanka jest w 100% na surowej diecie wegańskiej, nie je żadnych gotowanych posiłków oraz produktów przetworzonych w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza. Unika również produktów pochodzenia zwierzęcego. Serena Williams przyznaje się, że poza sezonem zdarza się jej spożywać kawałki kurczaka bądź też rybę, jednak w trakcie przygotowań do zawodów oraz podczas cyklu całkowicie unika takiego jedzenia. Tenisistka musi mieć wiele energii, czerpie ją z zielonych smoothies z jarmużem, dużej ilości zielonych warzyw. Węglowodany zostają uzupełnione dzięki wprowadzeniu do diety brązowego ryżu, kiełkującej komosy ryżowej oraz dużej ilości zielonych warzyw. 

Diety: wegańska, wegetariańska oraz bezglutenowa mają wiele pozytywnych aspektów pod warunkiem, że są prawidłowo skomponowane oraz właściwie zbilansowane. Dużym wyzwaniem jest utrzymanie prawidłowego poziomu żelaza i wapnia. Dobrymi źródłami wapnia w diecie wegańskiej będą: fasola biała, czerwona, ciecierzyca, sezam, mak, migdały, mleko sojowe, tofu, figi suszone oraz pasta sezamowa.” – podpowiada założycielka MajAcademy. 

Jelena Rybakina – co wybiera do jedzenia znana Kazachska tenisistka? 

Jelena Rybakina reprezentuje barwy Kazachstanu. Jak wygląda jej dieta? Zjada dziennie trzy posiłki, przegryza między nimi świeże owoce, przekąski w rodzaju plasterka szynki oraz innych bogatych w białko produktów.

Dieta Jeleny Rybakiny złożona jest z wysokiej zawartości białka, niskiej zawartości węglowodanów, produktów spożywczych o niskiej zawartości tłuszczu. Istotną częścią diety Rybakiny są pokarmy przeciwutleniające, które pozwalają zachować młodzieńczy wiek, przyspieszają ponadto metabolizm. Jak wygląda przykładowe menu? Na śniadanie spożywa koktajl warzywny, jagody zanurzone w jogurcie, płatki owsiane. Na obiad mistrzyni Wimbledonu wybiera kanapkę halloumi z ziarnem pełnoziarnistym. Dzień kończy rybnym tacos oraz sushi. „Dieta bogata w ryby i sery to świetny wybór. Gwarantują wysoką energię oraz balans kaloryczny. Przy tak dużym wysiłku, jakim są codzienne treningi i mecze, takie połączenie jest idealne. To na co zwróciłabym uwagę to na fakt, że 3 posiłki to trochę za mało. Warto byłoby dodać 2-3 lekkie przekąski, między daniami głównymi.” – podsumowuje Roksana Środa.

Sukcesy polskich tenisistek to okazja do tego, aby inspirować do zdrowego i sportowego stylu życia. Wygrane turnieje to przede wszystkim efekt wieloletnich treningów, ale też „małych” codziennych decyzji. Dieta to nieodzowny element dnia, dlatego warto wybrać to, co najlepsze. Jeżeli mamy wątpliwości, co będzie dobre i czy będzie pasowało do naszego stylu życia, warto zapytać o to ekspertów. 

Radio EURO

Radio emitujące swój program wyłącznie drogą internetową nie musi w Polsce starać się o uzyskanie koncesji na nadawanie, a co za tym idzie uiszczać opłat dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nadawca takiej rozgłośni powinien zatroszczyć się o pozwolenie na rozpowszechnianie utworów muzycznych. Nadawanie piosenek bez takiej zgody może skutkować karą do dwóch lat pozbawienia wolności i wysoką grzywną dla właściciela stacji. W celu legalnego odtwarzania muzyki w radiu, nadawca powinien podpisać umowy z podmiotami, którymi są:

  • ZAiKS – Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych
  • ZPAV – Związek producentów Audio Video
  • SAWP – Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – muzycznych
  • Związek Artystów Wykonawców STOART.

W podpisanych umowach musi być określona wysokość tantiem, jakie nadawca będzie uiszczał wytwórniom z tytułu praw autorskich. Część z pozyskanych w ten sposób środków trafia również do wykonawców.

Przed rozpoczęciem nadawania niezbędne jest uzyskanie licencji na rozpowszechnianie utworów. Za jej brak może grozić nawet kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.

Przed rozpoczęciem nadawania niezbędne jest uzyskanie licencji na rozpowszechnianie utworów. Za jej brak może grozić nawet kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Policja interesuje się nielegalnym rozpowszechnianiem utworów w internecie. Niespełna rok temu zamknęła studenckie radio internetowe z Opola.

Nadawca powinien zaopatrzyć się w co najmniej trzy, a najlepiej cztery umowy z Organizacjami Zbiorowego Zarządzania. Są to:

  • ZAiKS – Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych
  • ZPAV – Związek producentów Audio Video
  • SAWP – Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – muzycznych
  • Związek Artystów Wykonawców STOART

Licencje uzyskuje się składając pisemnie specjalny wniosek do powyższych organizacji, które reprezentują zarówno twórców polskich jak i zagranicznych. Następnie podpisana jest umowa, która zezwala na rozpowszechnianie utworów muzycznych poprzez radio. Po podpisaniu umowy możemy rozpocząć legalne nadawanie.

Warto zaznaczyć, że każde stowarzyszenie reprezentuje różne osoby odpowiedzialne za produkcję utworu!

  • ZAiKS – prawa twórców i kompozytorów
  • ZPAV – prawa właścicieli fonogramów, czyli producentów
  • STOART i SAWP – tantiemy od artystycznych wykonań

Wszystkie powyższe stowarzyszenia wymagają również, by co określony w umowie okres czasu wysyłać specjalne raporty, które zawierają między innymi tytuły piosenek i nazwiska osób związanych z danym utworem, które zostały odtworzone w naszej stacji.

Założenie własnego radia to z pewnością ciekawy pomysł, ale przed każdą decyzją biznesową powinniśmy uwzględnić, ile będzie to nas kosztować. Jeżeli chodzi o rozgłośnię, podstawą jest dobry sprzęt. Istotne, aby dźwięk był jak najlepszej jakości, więc należy zainwestować w porządne mikrofony i anteny. Ponadto niezbędne będzie zaopatrzenie się w komputery, serwery, programy z muzyką, a także kilka par słuchawek. Jeżeli chcemy rozszerzać działalność, nie możemy nadawać z dowolnego miejsca, a tylko w przeznaczonym do tego studiu, które odpowiednio wycisza dźwięk. Powinniśmy zadbać również o nadajniki i zdecydować, czy radio będzie miało swój zasięg tylko w naszym mieście czy w całej Polsce, co jest o wiele droższe w realizacji.

Dobre radio w większości polega na nadawaniu muzyki różnego gatunku. Abyśmy jednak mogli to robić w celach komercyjnych, musimy zadbać o formalności w postaci licencji. Należy ją odkupić od odpowiednich organizacji, takich jak Stowarzyszenie Autorów Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych(ZAiKS), STOART Związek Artystów Wykonawców czy Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych. Oprócz tego niezbędne będzie pozwolenie na nadawanie. Art. 46 ust. pkt 6 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jasno pokazuje, że musimy uzyskać koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych. Jeżeli stawiamy wyłącznie na radio internetowe, nie będziemy musieli takowej posiadać. Kolejnym aspektem będzie zatrudnienie pracowników. Warto pamiętać, że sami nie jesteśmy w stanie realizować wszystkich audycji, ponieważ radio jest całodobowe i potrzebujemy dodatkowych redaktorów. Warto zatrudnić osoby kreatywne, z dobrą dykcją i posiadające barwne słownictwo. Każdą osobę powinniśmy zatrudniać na podstawie umowy o pracę, więc warto również to uwzględnić w naszych oczekiwanych kosztach.

Aktualnie prawie wszystkie tradycyjne stacje radiowe na świecie nadają swój program również przez internet. Dotyczy to także większości nadawców polskich, włącznie z publicznymi . Do tego dochodzi wiele małych stacji nadających swój program tylko przez internet. Znajduje się wśród nich wiele rozgłośni niszowych, które zaspokoją gust każdego melomana. Są stacje z rockiem, techno, aktualnymi przebojami, jazzem i muzyką operową – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Wielu spośród tych małych nadawców ma na tyle niewielkie grono słuchaczy, że może spełniać ich życzenia dotyczące tego, co chcieliby usłyszeć w programie, wyrażane na stronach internetowych. Ofertę powiększają dodatkowo tysiące stacji na całym świecie, które nadają w językach obcych.

Category:

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *